Tallinnas on juba aastaid toiminud projekt „Hoovid korda“, kus korteriühistutel on võimalik taotleda linnalt toetust õuealade heakorrastamiseks kuni 70% projekti maksumusest. 2021. aastal oli suurim toetus ühe taotleja kohta 16 000 eurot ja 40 000 eurot ühe hoovi kohta. See peaks olema piisav motivatsioon, et planeerida oma kortermaja hooviala korrastamist.

„Praegu on korteriühistute jaoks peamine probleem vähene parkimiskohtade arv kortermajade ees. Kõiki elanikke häirib, kui pargitakse suvalistesse kohtadesse maja ees, autodest ei ole võimalik mööduda, kiirabi ei saa trepikoja ukseni sõita, auto ratastega rikutakse muru ja halvimal juhul on kogu hoov paras mudamülgas,“ loetleb alates 2000. aastast haljastuse ja teedeehituse valdkonnas tegutsenud Õuemeistri OÜ juht Tarmo Saupõld.

Ta lisab, et kindlasti tasub korteriühistutel alustada dokumentide koostamisega juba sügisel või talvel, sest kevadel alustades ei pruugi selleks hooajaks enam valmis jõuda. Harilikult on „Hoovid korda“ projekti tähtaeg märtsis.

Korras õueala parandab elukvaliteeti ja tõstab kinnisvara hinda

Saupõllu sõnul aitab korteriühistul majaesise või hoovi korrastamises üksmeelele jõuda hea projekt. „Mitte et see imesid teeks, aga hea projekt aitab uuenduste vastu olevaid inimesi veenda, et kõik majaelanikud saavad sellest midagi: autojuhid saavad parkla, pensionärid kõnnitee, korras trepikojaesised ja puhkenurga, lastega pered mänguväljaku ja jalgrattahoidla ning ühistu saab uue prügimaja. Kõigi elanike elu on edaspidi kvaliteetsem ja ka kinnisvara hind tõuseb suuremal määral, kui on omafinantseering.“

Teede ja platside rajamisel kortermajade juurde on võimalik kombineerida kivi, murukivi ja asfalti. Kivi kasuks räägib see, et toru- või kaablitööde tõttu ära vajunud tee või platsi saab kerge vaevaga üles võtta ja vajunud kohad korda teha, asfaldi puhul on vigade parandus keerulisem. Kivi on ka esteetilisem. Tavaliselt kasutatakse halli betoonkivi sissesõiduteel ja murukivi parkimisaladel. Haljastuse puhul soovivad korteriühistud enamasti igihaljaid taimi ja hekke, et hilisem hooldus oleks võimalikult lihtne.

Õuemeister OÜ on tegutsenud oma valdkonnas 21 aastat ja teeb hoovis kõik vajalikud tööd: sissesõiduteed, parklad, kõnniteed, haljastuse, istutused, prügimaja jms. Viimastel aastatel on ettevõte teinud Tallinnas projektiga „Hoovid korda“ järgmised objektid: Põhja-Tallinnas Kolde 98, Kolde 94, Sitsi 14, Sitsi 16, Randla 15 ja Sõle 44; kesklinnas Tatari 46, Lastekodu 6b, Vesivärava 46/48 ja Magdaleena 15; Mustamäel Sõpruse pst 202, Tammsaare tee 74, Vilde tee 121 ja Vilde tee 107; Kristiines Kasvu 16, Seebi 22, Sõstra 6 ja Kuldnoka 18; Haaberstis Õismäe tee 133; Lasnamäel Arbu 2, Punane 11 ja Paasiku 4; Nõmmel Valdeku 3 ja Uueristi 7.

Rohkem infot: www.ouemeister.ee