Teadlik tarbija eelistab tööstuslikele soojustusmaterjalidele looduslikku tselluvilla

Kui varem oli tselluvill rohkem keskkonnateadlikuma tarbija eelistus, siis tänapäeval mõtleb aina enam inimesi nii oma tervisele kui ka loodusele. Seetõttu kasutatakse soojustusmaterjalina meelsasti tselluvilla, mida toodetakse vanapaberist. Kuidas tselluvilla valmistatakse ja paigaldatakse ning miks seda eelistada, räägib üle 15 aasta Soome tootja Ekovilla tselluvilla paigaldanud FIE Robert Sule.

Robert Sule sõnul kogub Ekovilla tselluvill Eestis tõepoolest üha rohkem populaarsust, sest tarbijad teadvustavad endale selle materjali häid soojapidavusomadusi ja paigalduskvaliteeti. Tselluvilla kasutatakse nii uute ja vanade eramajade ning kortermajade kui ka koolide, lasteaedade ja tööstushoonete soojustamisel.

Tselluvilla kasutamine sai alguse 1920. aastatel Põhja-Ameerikas, kus otsiti käibelt võetud ja purustatud rahamassile rakendust ning avastati, et see sobib ideaalselt hoonete lagede soojustamiseks. Ekovilla tehases Soomes on tselluvilla toodetud ja arendatud juba üle 45 aasta. Tehase eesmärk on vähendada süsiniku jalajälge soojustusmaterjali tootmisel. Tänapäeval toodetakse Ekovilla tselluvilla sellisest ajalehepaberist, mille trükivärvideks on kasutatud kahjutuid taimseid värve. Tselluvilla on tootevalikus nii puiste- kui ka plaatvillana ning puitkiududest koosnevast villast on saanud tõsine konkurent mineraalvilladele.

Ekovilla tselluvilla paigaldatakse spetsiaalse seadmega. Villa saab paigaldada kuivpuistena horisontaalpindadele nagu laed, põrandad ja vahelaed, samuti kuivpuistena tihendatud kujul kaldpindadele ja liimitaval märgmeetodil vertikaalpindadele ehk seintele. Villa paigaldus liimimise meetodil on eriti tõhus renoveerimisel, kus hoonete seinad ei ole alati täpsed ja sirged, sest tselluvill täidab kõik praod ja tühimikud.

Suurim erinevus mineraalvillade ehk klaas- ja kivivillade ning puidupõhiste ehk tselluvillast ja saepurust soojustusmaterjalide vahel on nende hügroskoopsuses ehk niiskusmahtuvuses. Puuinfo kodulehel on toodud põhjalik seletus: „Puidupõhised materjalid on suurema niiskusmahtuvusega kui mineraalvillad. Lisaks on nende tasakaaluniiskuse saavutamise aeg pikem – see tähendab, et materjal märgub aeglasemalt, mis aitab tal üle elada lühiajalisi suuremaid niiskuskoormusi. Ja analoogselt märgumisega materjal ka kuivab aeglasemalt. Suurema niiskusmahtuvuse ja aeglasema tasakaaluniiskuse taseme saavutamise tõttu on tselluvilla niiskustase sügis- ja talveperioodil madalam. See omadus alandab hallituse tekke ohtu sügisperioodil ja kondenseerumise ohtu talveperioodil. Kuna tselluvillaga piire sisaldab rohkem niiskust, on kevadine väljakuivamise aeg tema puhul pikem kui mineraalvilladel.“

Ekovilla tselluvilla näitajad on võrdsed teiste mineraalsete soojustusmaterjalidega. „Ekovilla paigalduse võimalused annavad märksa tihedama lõpptulemuse ja sellega ei teki paigaldusvigasid ega plaadivahesid. Samuti ei ole tähtis konstruktsiooni täpsus,“ selgitab Sule. „Ja kuigi kiputakse arvama, et puitkiudvill on tuleohtlik materjal, ei ole see nii. Põlemist aeglustavate boriidide ehk booraksi või boorhappe kasutamine ja tule levikuks vajaliku õhu vähene juurdepääs muudab puitkiudvilla raskesti põlevaks, mis annab võrreldes „mittepõlevate“ villadega pikema evakuatsiooniaja. Ja ega vill maja püsti hoia! Tulekahju korral ei põle tselluvill leegiga, vaid söestub. Boriidid aitavad soojustusest eemale hoida ka närilisi ja takistavad hallituse teket puidus.“

FIE Robert Sulel on kaks põhilist villapaigaldusmasinat ja kaks rendiseadet klientidele, kes soovivad villa ise paigaldada. Ettevõte on spetsialiseerunud ainult Ekovilla tselluvilla paigaldusele ja omanike südameasjaks on parandada kõigi majade soojapidavust nii seintel kui ka lagedel.

Lisainfo:

Robert Sule

tel 517 5145

info@ekovilla.ee 

www.ekovilla.ee