Swedbank tõi turule uue energiatõhususe laenu korteriühistutele
Swedbank laiendas tänavu jaanuaris korteriühistute laenuvõimalusi – intress ja laenu maksimaalne pikkus sõltub nüüd energiaklassist. Ühistutele, kes teevad täisrenoveerimise, pakume parimaid laenutingimusi. Tänu 10 aastat pikemale perioodile on laenuraha kättesaadavam paljudele ühistutele, sest kuumaksed saavad olema palju taskukohasemad.
A- ja B-energiaklassi projektid
Meie eesmärk on innustada korteriühistuid turu kõige pikema laenutähtaja ja parima intressiga mõtlema renoveerimistöödel tavapärasest enam energiasäästule ja ehituskvaliteedile, mis on kasulik nii korteriomanikele kui ka keskkonnale.
Kui projekteerite oma korterelamu vähemalt B-energiaklassi tasemele, saate küsida laenu kuni 30 aastaks. Samas, mida pikem on laen, seda suuremad on intressikulud, mistõttu soovitame lähtuda enamiku korteriomanike maksevõimest.
Eriti energiatõhusate renoveerimislahenduste puhul ehk A- või B-energiaklassi saavutamisel pakume sõltuvalt projektist intressimäära alates 1,99%.
C-energiaklassi projektid
Nüüd saame varasema 20 aastase perioodi asemel pakkuda laenu kuni 25 aastaks, sest ka C-klassi saavutamine on vanemate korterelamute puhul väga hea tulemus. Intressimäär võib jääda ehk pisut kõrgemaks kui B-klassi projektidel, kuid on siiski võrreldav kodulaenude keskmise tasemega. Samal ajal pole ühistutel vaja mingit kinnisvara tagatiseks panna.
Miks investeerida oma kodumajja?
Investeerimine annab ühistutele võimaluse hoida pikas plaanis kokku võimalikult palju soojusenergiat ja elamu soodsa asendi korral toota ka päikeseenergiat. Ühistu laenuga maja korda tehes on võimalik saada eluasemekulud parema kontrolli alla, sest terviklikult rekonstrueeritud majas pole vaja järgneva 20–30 aasta jooksul suuremaid investeeringuid teha.
Õnneks on nüüdseks välja töötatud ja praktikas toimivad ventilatsioonilahendused, et eluruumides oleks alaliselt värske õhk koos soojusenergia tagastusega. Paljude ühistute praktilised kogemused võiksid anda julgustust kahtlejatele, et investeering sisekliima tagamisse on vältimatult vajalik ning seda saab praeguste lahendustega tehniliselt ja töökindlalt teha.
Võimalused üldkoosoleku korraldamiseks piirangute ajal
Soovitame laenutingimused, samuti koosoleku korraldamise vormi ja otsuste sisu enne üldkoosoleku toimumist pangaga läbi rääkida. Koos leiame parimad lahendused just teie ühistule.
Koroonaviiruse tõttu tuleb arvestada piirangutega füüsiliste koosolekute korraldamisel, ent ühistutel on siiski erinevaid võimalusi oluliste otsuste vastuvõtmiseks:
- Koosolek, kus saab osaleda kohapeal ja elektroonselt – kõige paindlikum lahendus, kus omanikel on võimalik valida, mil viisil sobib enam osaleda.
- 100% elektroonne koosolek, kus juhatusele on enne teada, et kõikidel on võimalik osaleda elektroonselt. Selle eelduseks on juhatuse võimalused teha koosolekut digiseadmete vahendusel.
- Kirjalik koosolek, kus omanikud võivad fikseerida oma otsused paberkandjal või e-posti teel. Selle vormi juures tuleb aga vaadata põhikirja, kas on piiranguid osalejate või häälte arvu kohta.
Meil on ette valmistatud üldkoosoleku otsuste protokolli näidis ja pikem juhendmaterjal erinevate koosoleku pidamise vormide kohta.
Swedbanki laenuhaldurid, kes nõustavad ühistuid, on pika töökogemusega ja meilt on võtnud laenu juba üle 4000 ühistu. Seetõttu oskame pakkuda parimaid lahendusi kõikidele ühistutele ja elamutüüpidele.
Janis Pugri
Korteriühistute valdkonnajuht