Kaunis seinamaaling rikastab linnapilti ja suurendab hoone väärtust
Kenad maalingud korrusmajade seintel paeluvad pilku ning muudavad linnapildi kirkamaks ja rõõmsamaks. Samuti muudab hästi tehtud supergraafika elukeskkonna positiivsemaks seal elavatele inimestele, suurendades hoone esteetilist väärtust, elavdades kogukonda ja rikastades linnapilti.
„Tänapäeva Eestis on supergraafika ehk suuremõõtmeline dekoratiivmaaling hoonete fassaadil või interjööris võrdlemisi uus nähtus. Supergraafika oli küllaltki levinud Nõukogude Eestis ja suuri seinamaalinguid leidus tollal igas Eesti otsas. Kahjuks on sellest praeguseks aga väga vähe säilinud, kuna tolleaegsed värvid ei olnud piisavalt kvaliteetsed ajahambale vastu pidama. Seda enam on nüüd rõõm tõdeda, et suured fassaadimaalingud koguvad Eestis taas populaarsust,“ ütleb supergraafikale, tänavakunstile ja seinamaalingutele keskenduva ettevõtte Finostilo OÜ juhatuse liige Allan Luberg.
Samas on see kunstiliik, võrreldes lääneriikidega, Eestis veel lapsekingades. „On väga häid näiteid mujalt maailmast, kus pärast seinamaalingu valmimist on ühistud korrastanud maja ümbritsevaid teid ja haljastust ning see positiivne muutus on mõjunud doominoefektina ka naaberühistutele. Tänu seinamaalingu heale mõjule kogukonnas kasvab nii elukeskkonna kui ka kinnisvara väärtus,“ nendib Luberg.
Illegaalsest grafitist eristab supergraafikat lubatavus ja sobivus linnapilti, samuti suurejoonelisus ja see, et töö autor on teada. Supergraafika annab kunstnikele ja disaineritele, kes tahavad panustada linnaruumi ja kunsti arengusse, võimaluse viia oma ideid ellu korterelamute seintel. Senised kogemused korteriühistutega näitavad Lubergi sõnul, et Eesti inimestele meeldivad selged ja konkreetsed pildid, kuigi mõnel määral on huvi ka abstraktsemate tööde vastu.
Iga supergraafika projekt on omanäoline
Supergraafika tegemiseks on põhilised töövahendid fassaadivärvid ja spetsiaalsed aerosoolvärvid, mis on vastupidavad erinevatele ilmastikutingimustele ja ajale. Suuremate objektide, näiteks paneelmajade puhul on abiks tõstukid ja tellingud. Suure maalingu puhul on olulisemaid ja tehniliselt keerukamaid aspekte kavandi kandmine seinale. Kui alusjooned on seinale kantud, värvitakse suured pinnad värvirullidega ning seejärel maalitakse detaile pintslite ja aerosoolidega. Seinapildi valmimise aeg sõltub paljudest aspektidest nagu ka ehitusobjektid laiemalt. Määrab töö suurus ja keerukus, sellest sõltub omakorda kunstnike arv ja kasutatav abitehnika. Iga projekt on omanäoline.
„Oma kuueaastase töökogemuse jooksul erinevate projektidega oleme loonud kavandid enamasti ise, arvestades iga seina omapära ja keskkonda. Teeme koostööd ka kunstnikega, oleme viinud ellu nende ideid ja kavandeid. Standardpilte ei ole me välja töötanud, kuna väga oluline on pildi sobivus hoone ja selle keskkonnaga,“ räägib Luberg, kelle sõnul on supergraafika tingimusteks kindlasti nõusolek omavalitsusest ja heas korras fassaad. „Kui ühistu soovib hoonele supergraafilist teost, tasub seda planeerida koos fassaadi renoveerimisega. Oluline on ka hea koostöö, et mõista ühistu ootuseid ja planeerida eelarvet. Stiililt erinevad pildid võivad hinnas palju erineda ning samuti nõuab detailirohkem pilt rohkem aega ja tööd.“
Finostilo OÜ moodustab kolmeliikmeline meeskond koosseisus Allan Luberg, Andreas Luigas ja Aleksandr Hodus, kelle põhitegevus on 2014. aastast tegutsenud ja tänavakunstile suunatud värvikauplus Spekter. Finostilo on värvibrändide Montana Colors ja Kobra Paint ametlik maaletooja ning MOLOTOWi toodete edasimüüja. Supergraafiliste töödega alustas ettevõtte 2015. aastal. Nende suurimad supergraafiliste tööde tellijad on olnud seni Tallinna linn ja Kommunaalamet.
Vaadake näiteid supergraafikast üle Eesti: www.supergraafika.ee
Kauplus Spekter
Tondi 8a, Tallinn
tel 5362 2226