Fassaad on esimene asi, mida maja juures märgatakse. Eriti vanemate hoonete puhul, mille fassaad sisaldab põnevaid detaile nagu karniisid akende-uste ümber ja servalaudadel. Uute majade juures kasutatakse puitu sageli kombineeritud lahendusena, sest puiduga on lihtne saavutada tulemusi, mis lisavad hoonele omapära ja naturaalsust. Sellest kõneleb lähemalt puitfassaadide ja -konstruktsioonide ehitusega tegeleva Treverki OÜ juht Paul Leier.

Fassaadimaterjali valikul lähtutakse Leieri sõnul eelkõige maja asukohast ja projektidest. Tänavapildis torkavad silma just kombineeritud lahendustega hooned, kus on sobitatud omavahel kokku puit ja kivi või muu fassaadilahendus. Põhjus on lihtne: puiduga on väga kerge saavutada tulemust, mis oleks teiste materjalidega liiga kulukas, või ei sobi muud materjalid lihtsalt majaga kokku. Lisaks on puit olnud sajandeid meie majade viimistlusmaterjaliks. Seda kasutatakse meelsasti ühel või teisel kujul hubase välisilme saavutamiseks – olgu siis terrasside ja nende piirete, varjualuste, aedade või hoovil asuvate laste mänguväljakute ja kuuride juures.

Puitfassaadidest rääkides on Leieri hinnangul väga oluline, et puit saaks hingata. „Puit on looduslik materjal. Puitmaterjali kasutades peab silmas pidama, et kasutataks õige ristlõikega materjale ning selle järgi ka kinnitus- ja viimistlusmaterjale. Kuna tegutseme põhiliselt Pärnumaal, kus kliima on mere läheduse tõttu aktiivne, valime just sellised viimistlusmaterjalid ja kinnitusvahendid, mis jäävad ajas püsima. See loomulikult ei tähenda, et sisemaa objektidel tehtaks järeleandmisi. Eelkõige lähtume hoonest endast ja selle asukohast,“ räägib Leier.

Puitfassaadi paigaldus ei ole keeruline, selleks on vaja natuke pealehakkamist ja põhiteadmisi. Keerukamaks teeb selle ehitamise pigem vajalike tööriistade olemasolu ja oskus visualiseerida lõpptulemust. Hinnast pole kauni puitfassaadi puhul aga mõtet rääkida ega seda teiste materjalidega võrrelda, sest inimeste maitsed ja väärtushinnangud on erinevad ja neil puudub hinnasilt.

Oluline on Leieri sõnul meeles pidada, et puitfassaadid vajavad nii nagu kõik teised fassaadid hooldust. „Enamlevinud probleem on sammaldumine ja päike, mis pleegitab fassaadikatet. UV-kiirgus aga sõna otseses mõttes sööb puitu – vaadake puitmaja päikesepoolseid külgi ja saate aru, millest ma räägin. Enamasti on hakanud värv puidult kooruma ja koorunud värvi alt on näha kahjustunud puit,“ selgitab Leier. Treverk kasutab sellisel puhul veidi teistsugust värvimistehnoloogiat, mis tagab ka päikesepoolsetel majakülgedel puidu pikaajalise säilimise.

Tegelikult näevad puitfassaadiga majade omanikud ise, millal on aeg hoone värvi värskendada. Kahjuks lükatakse renoveerimist sageli edasi, kuni ühel hetkel on parandada keerulisem ja kulukam. „Kui teile tundub, et teie maja vajab värskenduskuuri, võtke julgelt meiega ühendust ja vaatame probleemi üle,“ lubab Leier.

Treverki OÜ põhitegevus on puitkonstruktsioonide püstitamine ja puidust ehitamine, põhimahus viilkatuste ehitus ja renoveerimine ning puitfassaadide ja terrasside ehitus. Ettevõtte peamised kliendid on eraisikud, pidevat koostööd tehakse ka mainekate peatöövõtjatega. Selle aasta suurim referents ettevõttele on hetkel Carolina Schmidti Villa arendus Pärnus Mere puiesteel.

Lisainfo: https://www.facebook.com/EhitustoodParnus

Instagram: ehitustood_parnus