Millele peaks tähelepanu pöörama uue ukseluku ostmisel?

Ukseluku vahetusega peab nii mõnigi maja- või korteriomanik mingil ajahetkel tegelema, olgu põhjuseks näiteks luku purunemine, soov suurendada turvalisust või lihtsalt hullu eksabikaasat majast eemale hoida.

Esmapilgul võib lukuvahetuse protsess tunduda käkitegu: lähed poodi, räägid mõne sõna müüjaga, ostad uue luku ja lased spetsialistil paigaldada. Tegelikult see päris nii ei ole. 

LukuExpert toob esile paar olulist asja, mida tuleks lukkude juures jälgida, enne kui poodi tõttad. 

Võtmete sarjastamine

Kui lukkude ja võtmetega juba tegeleda, võiks läbi mõelda suurema pildi. Kas on soov vabaneda suurest võtmerõngast ja teha nii, et ühe võtmega saab kõik lukud lahti, aga teise võtmega ainult kindlad uksed? Võimalusi on palju ja kindlasti saab nõu küsida LukuExperti Pärnu poest Port Arturis.

Ukse käelisus

Kõige elementaarsem on aga ukse käelisus. Tõenäoliselt ei ütle see paljudele suurt midagi ja olgem ausad: millal sul sellist asja üldse vaja läheb? Muidugi alles siis, kui lähed uut lukku ostma ja müüja küsib, mis käelisusega uks on. 

Ukse käelisus tähendab sisuliselt seda, kuhu suunas uks avaneb. Lihtne viis ukse käelisust tuvastada on vaadata seda, kuhupoole jäävad ukse hinged. Kui need asuvad paremal, on tegu paremakäelise uksega. Uksehinged vasakul pool viitavad vasakukäelisele uksele. 

Oluline on meeles pidada, et ukse käelisust kontrollitakse alati ukse avanemise poolelt. Lihtne ja elementaarne, kuid enamik meist ei oska sellele tihtilugu vastata.

A ja B mõõt

Veel on olulised A ja B mõõt. Neid kahte mõõtu on vaja selleks, et teada saada, kui pikk on lukusüdamik.

A mõõt tähistab ukselehe kogupaksust ning B on välimine mõõt ukselehe pinnast lukukorpuse keskjooneni. Lisame siia igaks juhuks juurde ka abistava joonise, et asjast paremini aru saada.

Ehk otsid hoopis nutikamat lahendust?

Enne kui poodi uue luku järele lähed, tasub veel läbi mõelda alternatiivid. Näiteks üks võimalus on paigaldada enda kodule nutilukk. 

Nutiluku suurim eelis on see, et ukse avamiseks ei ole vaja füüsilist võtit. Luku saab avada mitmel viisil: nutitelefoniga, sõrmejäljega, kaardi või koodiga, ja kui soovid, siis ka võtmega. 

Nutilukk sobib hästi näiteks üürikorterisse, kus üürnikule ei pea enam andma füüsilist võtit. Annad kindlateks kuupäevadeks kehtiva koodi ja mure murtud. 

Nutiluku saab paigaldada peaaegu igale uksele. Samuti ei pea muretsema uksest sissesaamise pärast ka juhul, kui on voolukatkestus. Nutikad lukud töötavad patareidega, mis tähendab, et voolukatkestuse ajal ei pea koju pääsemise pärast muretsema.

Igatahes, kui on mõttes lukud või läbipääsusüsteemid kuni väravaautomaatikani välja vahetada, võib julgelt LukuExperti kauplusesse sisse astuda. Kõik tooted ja lisainfo leiate ka meie kodulehelt www.lukuexpert.ee.