Miks lähtuda maja renoveerimisel energiatõhususest?

Suurem osa kasutatud maja ostjaid tahab selle oma maitse järgi ümber ehitada. Kuna üks ei välista teist, soovitavad ehituseksperdid tänapäeval kasutada renoveerimisel jätkusuutlikke lahendusi ja  ühtlasi suurendada hoone energiatõhusust. Energiatõhusam valik hoiab nii tervist kui ka rahakotti ning annab palju lisaboonuseid.

Kinnisvara väärtuse kasv

Kõige parem on alustada kodu renoveerimist energiaauditi tellimisega, mis annab selge pildi, millised majaosad tuleb soojustada või välja vahetada. Sageli on võimalik muuta maja palju energiatõhusamaks isegi ainult akende või uste vahetamisega. Hea soovitus on analüüsida, kas kütte- ja ventilatsioonisüsteemi parendamise või vahetamise tulemusel paraneb sisekliima märkimisväärselt ning kas ja kui kiiresti plaanitav investeering ära tasub. Mida energiatõhusam on eramu, seda likviidsem ja väärtuslikum on vara kinnisvaraturul.

Väiksemad igapäevakulud

Majas elades on soojus- ja elektrikulud sageli üsna suured. Seetõttu võiks maja ostmisel kohe uurida, millised on kõige suuremad kulud, ja kaaluda variante, kuidas maja kulusid vähendada. Peale uste ja akende vahetamise võiks võtta suurema tööna ette ka fassaadi ja katuse soojustamise ning soojusseadme ümberehituse, sest need muudatused võivad vähendada kulusid pikas plaanis väga palju. Terve maja soojustamine ja akende-uste vahetamine annab soojuse kokkuhoidu kuni 50%, küttesüsteemi automatiseerimise abil on võimalik säästa 5–25% energiakuludest.

Võimalus ise elektrit toota

Lisaks tasub eramajade puhul mõelda, kas on võimalik paigaldada päikesepaneele ja mis võimalused selleks on. Päikesepaneelide paigaldus on muutunud eramajaomanikele Eestis juba üsna jõukohaseks investeeringuks. Päikesepaneelide kasutuselevõtt vähendab elektriarveid, aitab suurendada veelgi kinnisvara väärtust ja annab pikaajalise kindluse elektrihinna tõusu vastu. Tarbimisest üle jääva elektri saab võrku müüa ja teenida sellelt tulu vastavalt selles tunnis kehtivale elektri börsihinnale. Päiksepaneeli juba paigaldanud eramajaomanikud ütlevad, et see oli kasulik investeering, kusjuures investeeringu tasuvuse aja arvutavad paljud juba enne välja.

Soodsamad krediidivõimalused

Pangad pööravad aina enam tähelepanu ning teevad soodustusi energiatõhusatele lahendustele ja energiatõhusa kinnisvara ostuks, seda nii uut vara ostes kui ka olemasolevat vara renoveerides. Näiteks Swedbank tõi 2020. aastal turule kodu energiatõhususe laenu, mille intress algab 1,99%-st. Lisaks pakub Swedbank soodsat laenu ka päikesepaneelide ostmiseks: kuni 20 000 euro suurust tagatiseta laenu, mille pikim laenuperiood on 10 aastat ja intress 4,9%.