
„Töörõiva valik oleneb seega esmalt töö iseloomust, aga muidugi ka töötaja enda eelistustest. Näiteks sellest, kas pükste ripptaskud on vajalikud ja kas need peaksid olema eemaldatavad, kuidas on lood põlvekaitsmete, nahka kuivana hoidva termopesu või üleriiete vihmakindlusega,“ selgitab Stokkeri AS-i tööriiete ja jalatsite tootejuht Egert Pedastsaar.
Ta nendib, et spetsiaalsete töörõivaste puhul on palju nüansse, millega tuleb arvestada. Näiteks neoonvärvi ja helkurribadega riided on vajalikud tööõnnetuste vältimiseks. Hästinähtavad riided kaitsevad töötegijaid, kes on keskendunud oma tööle, nad on nähtavad nii öösel kui ka päeval ja eri nurkade alt, sealhulgas selja tagant ja ülevalt. Peamiselt levinud toonid on neoonkollane ja -oranž ning värvide eelistamist seadus ei reguleeri. Hästinähtavad tööriided jagunevad kolme klassi. Klass 3 on kõrgeim – tootel on kasutatud kõige rohkem neoonvärvi kangast ja helkureid mõõdetuna ruutmeetrites.
Tööohutust survestab ühelt poolt tööandja, keda ärgitab üha karmim seadusandlus. Teisalt on tänu ennetustööle hakanud selle peale rohkem mõtlema ka töötegijad ise. Pedastsaar toob esile keevitusriided, mis on aastatega väga ohutuks arendatud. „Keevitusriiete eesmärk on kaitsta keevitajat sädemete ja juhuleegi eest. Keevitusriided jagunevad laias laastus kergeks ja raskeks tööks mõeldud kaitseriieteks ehk selle järgi, kui intensiivset keskkonda riided taluvad. Lisaks on olemas rõivad, kus keevitusrõivaste kaitse on kombineeritud teiste töö- ja ohutusrõivaste omadustega nagu antistaatika tõrjuvus, kaarleegikindlus, happekindlus ja hästinähtavus.“
Riietumise kolme kihi tehnoloogia
Õigesti valitud riided hoiavad keha õigel temperatuuril iga ilmaga. Väljas töötades on oluline, et riidekihte saaks omavahel kombineerida, sest just nii tagatakse võimalikult neutraalne kehatemperatuur. Helly Hansen on loonud selleks kolmekihilise töörõivaste süsteemi:
1. Aluskiht (termopesu, alusriided) on kui teine nahk, mis laseb kehal vabalt hingata ja juhib niiskuse keha pinnalt eemale, kaitstes nahka jahtumise eest. Alusriided on ilma õla- ja küljeõmblusteta, mis teeb nende kandmise veelgi mugavamaks ja hõõrdumisvabaks.
2. Vahekiht (fliisid, pusad) hoiab keha soojas, aitab säilitada loomulikku kehatemperatuuri ja niiskusel kehalt eemalduda.
3. Kaitsekiht (kaitsev pealisrõivas) kaitseb tuule, vihma ja lume eest ning tagab kuiva enesetunde. Samuti kindlustavad pealisriided hästinähtavuse pimedas. Kvaliteetsete pealisriiete õmblused on teibitud, et tagada veekindlus. Helly Hanseni pealisrõivastes kasutatakse Helly Techi kangast, mis annab nii veekindluse kui ka hingavuse. See kaitseb tuule, vihma ja lume eest ning tagab mugava, sooja ja kuiva enesetunde.
Jalatsite valikul ei tasu lati alt läbi joosta
„Kui sõidukite puhul ei ole terve mõistusega omanik nõus alla panema rehve, mis on kulunud ega vasta hooajale, siis samamoodi tuleks suhtuda ka tööjalatsitesse. Praeguses valikus on hingavad, veekindlad, torke-, libisemis- ja löögikindlad ning isegi antistaatilised tööjalatsid,“ loetleb Stokkeri tööriiete ja jalatsite tootejuht. „Jalatsi valikul on üks kriteerium keskkond, kus töötatakse, kas siseruumides või õues, suvel või talvel, ja millised on ohutegurid. Siin on abiks Vibram Artic Gripi tehnoloogiaga jalatsid, mis on ühe kõige parema libisemisvastase tallaga ja loodud just märja jää omadusi silmas pidades.“
Märja ja kuiva töökeskkonna vahekorrast sõltuvalt tasub vaadata, kas jalats peaks olema hingav, vett tõrjuv või lausa veekindel. Suvel ja siseruumides on oluline jalatsite hea hingavus, et jalgadel oleks mugav. Vett tõrjuv välispind sobib suurepäraselt, kui jalad puutuvad vee ja välisniiskusega kokku pigem lühikest aega. Kui märgades tingimustes töötatakse iga päev, tasub jalga tõmmata veekindla välispinnaga jalatsid. Näiteks Sixton Peaki HDry membraaniga turvajalatsid on täiesti veekindlad ja ka hingavad. Märgades oludes on väga head ka turvakummikud, kui on vaja pidevalt jalgupidi vees olla. Sama oluline on talvejalatsite puhul vooder ehk soojustus, mille puhul Pedastsaar soovitab näiteks Primalofti toodangut, mille materjal on analoogsetest 28% soojem, hingav ja kiiresti kuivav. Turvajalatsid tähistatakse kaitsekategooriatega, näiteks S3 SRC jalatsid on torkekindla tallaga, varbakaitsega, pealis on vett tõrjuv või veekindel, välistald on libisemis-, õli- ja kütusekindel ning summutab põrutusi, lisaks on jalatsid antistaatilised.
„Tingimata tasub enne rõiva- või jalatsiostu Stokkeri müügispetsialistidega nõu pidada, sest kogenud valdkonnaesindajatena oskame viidata detailidele, mille peale kliendid ei oska sageli tulla,“ ütleb Pedastsaar. „Garanteerime parima mugavuse ja kvaliteedi ning funktsionaalsed, nahasõbralikud, elastsed ja hingavad materjalid teie töötajatele!“

Tuntuimad töörõivaste kaubamärgid:
Helly Hansen Workwear – valikus on tööriided ja -jalatsid. Eelistatud kõrgtehnoloogiliste materjalide ja tehnoloogiate poolest. https://www.stokker.ee/kaubamark/hellyhanse/hellyhanse
Pesso – mõistliku hinnaga tööriided ja -jalatsid päris inimesele. https://www.stokker.ee/kaubamark/pesso/pesso
Sixton Peak – väga kvaliteetsed tööjalatsid Itaaliast. Kollektsiooni kuuluvad turva- ja töökingad, turvasandaalid, turvasaapad, talveturvasaapad. https://www.stokker.ee/kaubamark/sixton/sixton
Mascot – Taanis arendatud ja toodetud väga lai valik eri värvides tööriideid. Populaarsemad sarjad on Accelerate ja Accelerate Safe. https://www.stokker.ee/kaubamark/mascot/mascot
Dimex – üle 30-aastase ajalooga Soome töörõivaste tootja, eriti tugev keevitaja varustuse tootjana. Stokkerist saab keevitajale täislahenduse – jalatsitest ja rõivastest kuni keevitusseadmete ja kulumaterjalideni. https://www.stokker.ee/kaubamark/dimex/dimex