EAS ja KredEx ühinesid 2022. aasta ning liitmisel sündinud ühendasutuse eesmärk on eemaldada Eesti ettevõtete turutõkked ja aidata neil pakkuda suurema väärtusloomega teenuseid ning tooteid. Et olla tänases maailmas teistest samm ees, fokusseeritakse aina enam kolmele põhitegevusele: digi- ja rohepöördele ning innovatsioonile.
„Aitame ettevõtetel esmalt avastada erinevaid võimalusi ning tegeleme teadlikkuse tõstmisega kõigis kolmes nimetatud valdkonnas. Aitame neil mõista, mida üldse oleks vaja on teha ning seda just digitaliseerimise ja automatiseerimise osas,” räägib ühendasutuse ettevõtluse ja innovatsiooni keskuse direktor Mihkel Tammo. „Seejärel anname neile nii-öelda õnge ehk aitame kasvatada ettevõtjate oskusi läbi meistriklasside, nõustamiste ja koolituste.”
Endiselt on muidugi olemas ka rahastamisvõimalused ehk toetused ettevõtetele, mis aitavad suuremaid arenguhüppeid teha. Tammo sõnul on arvukalt näiteid, et aina enam otsitakse ligipääsu just teadmistele ja kontaktidele ning mitte nii palju finantsidele.
Toetuseid on erinevates kategooriates, näiteks ärimudeli arendamiseks, rakendusuuringute ja tootearenduse läbiviimiseks aga ka väliseksperdi kaasamiseks ning eraldi turismiettevõtetele. KredExi poolel on ka laenud, käendused ja krediidikindlustus. Sel aastal ongi üheks eesmärgiks, et ettevõtjatele oleks läbipaistvalt arusaadav, milline võimaluste pagas neile riigi poolt on kättesaadavaks tehtud ning kõike on võimalik saada ühest kohast.
„Teemasid, milles ettevõtjaid aitame, on mitmeid. Kõige selgemini on arusaadav tõenäoliselt digitaliseerimine, mille alla käivad siis protsesside digitaliseerimine ja automatiseerimine ning vastavad meistriklassid ja koolitused. Meil on täna juba väga häid sellealaseid näiteid,” tutvustab Tammo.
Ta lisab, et tõsiselt on käima lükatud ka innovatsiooniteema. „Meil on diagnostikateenused, rakendusuuringute programm, intellektuaalomandi nõustamine, tehnoloogiasiirde teenused jne. Rohepööre on täna veel ettevalmistavas etapis ning praegu tegeleme selle kontseptsiooni loomisega. Samas juba kevadel tuleb koostöös rahandusministeeriumiga välja esimene meede – rohediagnostika, mis peaks viima ettevõteteni arusaama, mida tähendab rohepööre just nende tegevuses ning kuidas oma ettevõtet roheliseks muuta. Selle teenuse järele on tegelikult nõudlus juba pikka aega olemas ja seda on meilt oodatud.”
Oluline on ambitsioon mitte suurus või käive
Kui klassikaliselt on EASi peetud keskmise suurusega ettevõtte partneriks, siis aina enam pakume teenuseid ka iduettevõtetele. „Seega võib öelda, et täna laieneb meie tegevus kogu Eesti ettevõtlusele, arvestades mitte niivõrd organisatsiooni suurust või käivet, kuivõrd tegevusala ning rahvusvahelist ambitsiooni. Meie Ajujahi programmil on algamas juba 15. hooaeg ning uuematest teenustest toetab globaalset läbilöök ka näiteks rakendusuuringute programmi, mis viib head ideed ja laboriinnovatsiooni lähemale turuküpsele tootele,” räägib Tammo.
Seni on olnud EASi oluline trump Eesti ettevõtjate jaoks sihtturgudel kohapeal tegutsevad ekspordinõunikud ja rahvusvahelise müügi tiim. „Eksport on see, mis meid riigina jõukamaks teeb ja millega ettevõtjad oma eesmärkideni jõuavad. Kui me ekspordi poole ei vaataks, poleks ka ülejäänud pingutustest kasu,” nendib Tammo.
Eelmisel aastal sai Ettevõtluse ja innovatsiooni keskus ka globaalselt tunnustatud parimaks avaliku sektori ekspordiagentuuriks, mis on väga suur tunnustus ja näitab, kui hästi on sihtasutus oma eksporditoe aastate jooksul sisse töötanud. Täna saavad Eesti ettevõtjad kasutada ekspordiplaanide tegemisel 18 riigi EASi välisesindusi, millest viimane avati Lõuna-Koreas.
KredEx ja EAS ühinesid ning jaanuarist algas üleminekufaas, mille käigus luuakse ühendasutusele uus struktuur ja bränd. Seniks jätkub teenuste pakkumine olemasolevate kaubamärkide ehk EASi ja KredExi alt.
Vaata lähemalt: www.eas.ee ja www.kredex.ee